Provzdušňovací difuzor je zařízení určené k míchání a okysličení vody využívané v čističkách odpadních vod, odchovnách ryb, jezírkách atd.

Difuzory můžeme rozdělit na:

 • Velko-bublinné
 • Středně-bublinné
 • Jemno-bublinné

Velko-bublinné difusory slouží k míchání vodních mas, přenos kyslíku je velmi nízký.

Jemno-bublinné difusory vypouští do vody proud jemných bublinek, které stoupají podstatně pomaleji k hladině než velké bubliny, přivedené do vody přes štěrbinu v trubce, nebo velko-bublinovými difusory, což umožňuje efektivní přestup velkého množství kyslíku do vody. Vytvoření kyslíkového prostředí umožní růst a množení aerobních bakterií, které velmi intenzivně čistí vodní masy od organických látek, pomáhají tak rozkládat kal enzymatickou činností. Otázka vzduchu je o to důležitější, protože provzdušňováním odpadní vody se spotřebuje okolo 50 – 70 % celkové energie čističky. Difuzory svým zvýšením přenosu kyslíku snižují celkovou potřebnou elektrické energii v čistírně odpadních vod. Navíc tato zařízení, umístěná na dně nádrže, umožňují vytvořit flexibilní podmínky (zapnuto/vypnuto) vzhledem k obsahu kyslíku a s tím souvisejícími organismy a jejich činnost, která je nedílnou součástí čištění odpadních vod. Jedná se tak o vytvoření různých zón, jako jsou oxické či aerobní s dostatkem kyslíku pro život nitrifikačních bakterií, anoxické s velmi malou koncentrací kyslíku, vhodné pro přežití denitrifikačních bakterií, až anaerobní, kde se kyslík nevyskytuje vůbec. Kromě dusíku se z odpadní vody odstraňuje bakteriemi také fosfor.

Difuzory mimo jiné zabraňují usazování kalu na dně nádrže a umožňují míchání.

Vyrábíme a instalujeme trubkové difuzory s aerační membránou PUM 68 (jemno-bublinné) dle konkrétních požadavků zákazníka

Polyuretanová membrána je pružná a odolná  jak mechanicky, tak i vůči  agresivnímu prostřední a mikroorganismům.  Doporučená teplota vody do 30 °C zaručí i dlouhou životnost. Způsob a hustota perforace, společně s vlastnostmi použitého materiálu zajišťují vedle  samovolného odvodňování a  zamezení ucpávání i velké množství jemných bublinek, které usnadňují  přestup kyslíku. Nízká tlaková ztráta a dobré využití kyslíku se projeví na ekonomice provozu aeračních systémů vybavených těmito membránami. 

Trubkové difuzory - instalace       

Distribujeme membránové difuzory Matala (BHB-MD225/MD310) – středně-bublinné

Vlastnosti a výhody:

 • Pevná membrána EPDM s vysoce odolnou základnou, která je vyrobena z lisovaného polypropylenu
 • Precizně perforované štěrbiny ve tvaru I se otevírají při průchodu vzduchu a zavírají při jeho ukončení. Díky této funkci odolávají štěrbiny protržení a zůstávají déle čisté.
 • Standardní G3/4 závit umožňuje pohodlnější připojení
 • Standardní upínací kroužky z nerezové oceli DIN 1.4301 (AISI 304) drží membránu pevně na svém místě
 • Trojité O-kroužky podpírají střed membrány, když neproudí vzduch

 Difuzor Matala

Model

BHB-MD225

BHB-MD310

Průtok vzduchu

40 – 120 l/m

100 – 200 l/m

Tělo disku (materiál)

ABS

Nylon + laminát

Membrána

EPDM (ethylen-propylen pryž)

Fixace

DIN 1.4301 nerezová ocel – upínací kroužek

Připojení

G3/4 závit

Průměr

225 mm

310 mm

Váha

350 g

907 g

 

Difuzor ALO - jemno-bublinný

Technická data

Disk - 250

Disk - 320

Materiál

 • Membrána s přesnými otvory
 • Podpěrná nádoba

 

Vysoce kvalitní EPDM (ethylen-propylen pryž)/silikon

ABS

Průměr

250 mm

320 mm

Velikost bublin

1 – 3 mm

1 – 3 mm

Průtok vzduchu

 • Nepřetržitý provoz

28 – 70 l/m

50 – 100 l/m

Připojení

G3/4

G3/4

Teplota okolí

0 – 100 °C

0 – 100 °C

Efektivní difuzní plocha

0,043 m2

0,068 m2