Membránový kompresor

Kompresory jsou stejně jako dmychadla a ventilátory zařízení pro přenos vzduchu. Mezi sebou se liší jen provozními tlaky, které při transportu vzduchu používají. Jedním z druhů kompresorů je membránový lineární kompresor (dmychadlo), které se používá při provzdušňování malých domovních ČOV, akvárií, odchoven ryb a zahradních jezírek. Zkrátka u všech menších instalací domovního rázu a hobby domácím použití. Jde totiž o menší zařízení s nepříliš velkým průtokem.

Membránový kompresor pracuje na principu vibračního motoru. Ve statické cívce vzniká střídavé magnetické pole, ve kterém kmitá jádro. To si můžeme představit jako tyč, která se hýbe přímočarým pohybem tam a zpátky. Na konci této tyče je uchycena kruhová membrána, která se s tím, jak tyč kmitá tam a zpátky prohýbá střídavě na jednu a druhou stranu, přičemž při prohnutí na jednu stranu dochází k nasátí, a při prohnutí na opačnou stranu k vytlačení vzduchu. Přítomný zpětný ventil pak umožňuje vzduchu proudit jen jedním – námi chtěným – směrem.

Největší výhodou membránových kompresorů je jejich univerzální použitelnost, dlouhá životnost, spolehlivost a významně levnější provoz oproti kompresorům s klasickými motorům, díky nižší spotřebě elektrické energie.

Sháníte univerzálně použitelný a spolehlivý membránový kompresor? Právě takové pro vás máme